Parówkarz i bazgroły - inspirujące warsztaty sztuki dla dzieci

Zapraszamy na wakacyjną podróż do malarskiego świata Jana Cybisa, w którym razem zmierzymy się ze stereotypami na temat sztuki. Poprzez czytanie bajki „Parówkarz i bazgroły” oraz twórcze warsztaty, krok po kroku postaramy się wyjaśnić, dlaczego świat, na który patrzymy dla każdego z nas wygląda inaczej.
Nasze spotkanie będzie także próbą poszukiwania odpowiedzi na kilka uniwersalnych pytań:
– czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno?
– co jest piękne?
– czy piękno trzeba rozumieć?
– do czego służy sztuka?
Mamy nadzieję, że opowieść o Parówkarzu ułatwi nam wszystkim zbliżenie się do malarza, który w swoich pracach zwracał uwagę na „malarskie rozstrzygniecie obrazu” oraz wiarygodną drogę twórczą.
„Mógłbym dłubać całe życie jedno płótno w tym celu tylko, żeby dowiedzieć się, dlaczego mi w nim nie wychodzi jedna rzecz” – zanotował w swoim pamiętniku Jan Cybis. Te pogłębione analizy nie miały na celu niczego utrudniać. Wręcz odwrotnie – Cybis pragnął wydobyć na zewnątrz pochowane elementy wyobraźni, w której osobna linia konturu nie miała znaczenia. Miał je za to kolor. Wyznaczał ciężkość, grubość, tłustość – całą głębię bycia. Cybis wręcz przeżywał swoje obrazy.
Bajka „Parówkarz i bazgroły” ma za zadanie pokazać, że nie musimy się takich stanów bać, a sztuka jest jednym z podstawowych narzędzi w poznawaniu świata, a także kształtowania relacji z innymi.
Bajka „Parówkarz i bazgroły” powstała w ramach projektu stypendialnego „Marszałkowskie Talenty” przyznanego przez Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2021.
Warsztaty odbędą się w niedzielę, 14 sierpnia, w ogrodzie Pałacu Rozkochów. Początek o godz. 14:00.
 
ZAPRASZAMY!
 
plakat_Parówkarz i bazgroły - inspirujące warsztaty sztuki dla dzieci.jpeg

plakat_Parówkarz i bazgroły - inspirujące warsztaty sztuki dla dzieci.jpeg
Opublikował(a): Arkadiusz Maus Data publikacji: 03-08-2022 12:58 Modyfikował(a): Arkadiusz Maus Data modyfikacji: 03-08-2022 12:59

Wydarzenia

Na skróty

Dane kontaktowe

Przewiń do góry Przewiń do góry