16-17.11.2024 r. - Warsztaty dla Chórów i Zespołów Śpiewaczych w ramach projektu "Śpiewająco integrujemy społeczności"

stopka nr 1.png

Warsztaty dla chórów i zespołów śpiewaczych w ramach  projektu "Śpiewająco integrujemy społeczności" 

W dniach 16–17 listopada 2024 r. w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach odbyły się warsztaty dla chórów i zespołów śpiewaczych organizowane w ramach projektu „Śpiewająco integrujemy społeczności”. Wydarzenie miało na celu rozwijanie umiejętności wokalnych oraz zacieśnianie relacji międzykulturowych pomiędzy uczestnikami z Polski i Czech.

Spotkanie zgromadziło zarówno doświadczonych, jak i początkujących chórzystów oraz członków zespołów śpiewaczych, którzy przez dwa dni pracowali nad swoim warsztatem muzycznym pod okiem wybitnych ekspertów w dziedzinie chóralistyki. Wspólna pasja do muzyki stworzyła przestrzeń do integracji i wzajemnej inspiracji. 

Warsztaty zostały podzielone na dwa dni:

  • Pierwszy dzień poświęcony był chórom,
  • Drugi dzień dedykowany był zespołom śpiewaczym.

Warsztaty prowadzili: 

  1. Tadeusz Eckert - Jest absolwentem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w klasie klarnetu w Cieszynie. W 1986 roku podjął pracę w PSM I st. w Głubczycach. W 1988 r. założył Chór Mieszany LO im. A. Mickiewicza w Głubczycach, z którym koncertował w wielu krajach Europy i zdobywał nagrody na krajowych i zagranicznych konkursach. W tym samym roku założył Chór Dziecięcy w PSM I St. W 1996 r. rozpoczął pracę z Zespołem Wokalnym PSM, a w roku 1999 założył Chór Dziewczęcy Gimnazjum nr 1 w Głubczycach, co stało się podstawą do utworzenia nieformalnej „szkoły  śpiewaczej”. W 2004 r. zorganizował Międzynarodowy Młodzieżowy Chór Silesia Cantat, a w 2012 r. powołał do życia Chór Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach  „ChALO”.  W latach 2014-2021 współpracował z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu na stanowisku kierownika artystycznego chóru DMIK oraz nauczyciela dyrygowania i metodyki pracy z zespołami śpiewaczymi. Jesienią 2018 roku założył Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach, który w 2019 roku uczestniczył w ogólnopolskim projekcie „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”. W latach 2021-2024  dyrygent Chóru Filharmonii Opolskiej, a w październiku 2021 roku, utworzył Głubczycką Szkołę Chóralną “Angelus Cantat” przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Głubczycach. W listopadzie 2018 roku został powołany przez Dyrektora Teatru Wielkiego Opery Narodowej na stanowisko „Koordynatora Regionalnego Regionu Opolskiego Roku Moniuszkowskiego 2019”. Jesienią 2002 roku został powołany na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Głubczycach, które piastował do sierpnia 2017 r.. W październiku 2012 r., za swoją działalność pedagogiczno-artystyczną otrzymał, z rąk Premiera RP,  honorowy tytuł - „Profesor Oświaty”.
     
  2. Mariusz Drożdżal - jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Stanisława Przystasia. Od 1993 roku prowadzi chór mieszany „Hosanna”, działający przy Kościele Matki Boskiej Bolesnej w Nysie. Jest wieloletnim Jurorem lokalnych, krajowych i międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali różnych form działalności artystycznej. Regularnie prowadzi warsztaty chóralne, naukę śpiewu chorałowego a także naukę śpiewu solowego. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. W roku 2018 uzyskał stopień Doktora Sztuki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
     
  3. Jan Goldman - Wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu w zakresie: emisji głosu, personalizacji w procesie kształcenia i prawa oświatowego.  Prowadził chór mieszany w Studium Nauczycielskim, z którym zdobywał Złote i Srebrne Kamertony w Bydgoszczy i był uczestnikiem „Gryfiady” w Koszalinie. Od 35 lat prowadzi chór męski przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Przez 30 lat prowadził chór mieszany przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu. Były pracownik szkoły muzycznej w Raciborzu.
     
  4. Leoš Sekanina - Studiował dyrygenturę chóralną u profesora Lumíra Pivovarskiego. Brał udział w kursach chóralnych prowadzonych przez dr. Zbyňek Mrkos jest także stałym uczestnikiem Bělotíńskiego Tygodnia Śpiewu, podczas którego współpracuje z ważnymi chórmistrzami z kraju i zagranicy. Od 1986 roku współpracuje z Chórem w Vrbnie pod Pradědem, w ostatnich latach jako dyrygent chóru. Z tym chórem odbył kilka podróży zagranicznych po niemal całej Europie i zdobył kilka nagród. Chór wydał także kilka płyt CD, niektóre we współpracy z Czeskim Radiem. Jako chórmistrz był także nagradzany nagrodami w Czechach i w Polsce.

 

Projekt pt. „Śpiewająco integrujemy społeczności"  jest sfinansowany ze środków
Interreg Czechy-Polska 2021-2027.


Fotorelacja - 16.11.2024 r. - warsztaty chóralne:  

 

stopka nr 1.png

Fotorelacja - 17.11.2024 r. - warsztaty zespołów śpiewaczych:  

 
stopka nr 1.png

Opublikował(a): Arkadiusz Maus Data publikacji: 21-11-2024 10:28 Modyfikował(a): Arkadiusz Maus Data modyfikacji: 22-11-2024 13:02

Wydarzenia

Na skróty

Dane kontaktowe

Przewiń do góry Przewiń do góry