Zespół folklorystyczny Walczanki
Zespół Folklorystyczny "Walczanki"- historia zespołu
Zespół „Walczanki” powstał w 1975 roku. Początkowo był to zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich Walce, który narodził się z pomysłu nauczycielki pani Marii Nadolskiej. Jego pierwszą kierowniczką była Elżbieta Kozubek. Patronowała mu Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Walcach, która ufundowała zespołowi stroje ludowe uszyte na wzór dawnych, noszonych przez kobiety na naszym terenie. Pierwszym nauczycielem śpiewu był znakomity muzykolog, wybitny znawca śląskiego folkloru, śp. Dr Piotr Świerc z Gogolina.
Od 1983 roku przez kilka lat „Walczankami” opiekowała się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Walcach. Od tego czasu kierownikiem zespołu została pani Maria Żmija- Glombik, która prowadzi zespół po dziś dzień. Zespół był i nadal jest prawdziwą ozdobą wiejskich, gminnych, wojewódzkich, a nawet krajowych dożynek.
Z biegiem lat skład zespołu się zmieniał. Odchodziły starsze panie, wstępowały młode dziewczyny, a do programu wprowadzono układy taneczne. W tym czasie „Walczanki” stały się bardzo popularne. Występowały w kilku bardzo znaczących dla naszego województwa spotkaniach i imprezach jak:
- Święto Kwiatów w Otmuchowie
- Święto Spółdzielczości w Opolu
- Wiosna Głubczycka
- Dni Niemodlina
- Bank Miast Głogówek-Puck z transmisją telewizyjną
- Spotkanie z członkami Centralnej Komisji Historycznej z Warszawy
- Spotkanie z polonią „Zgoda” z RFN
- Otwarcie Sali Beethovena w Muzeum w Głogówku
- Reprezentowanie Opolszczyzny w „Śląskim Śpiewaniu” w Chorzowie